droga do sukcesu

Żyjesz tak, jak inwestujesz w siebie… „Jeżeli nie masz czasu na osiąganie własnych celów – pracujesz nad osiągnięciem celów innych ludzi…”

Curosita czyli nienasycona ciekawość życia i nieugaszone pragnienie ciągłej nauki. Lipiec 15, 2008

Filed under: inspiracja,książki,mentoring,prywatniej — elemiah @ 9:32 am
Tags: ,

Pragnienie wiedzy jest naturalną cechą ludzi dobrych” – Leonardo da Vinci

W związku z dużym zainteresowaniem postem 7 zasad życia w stylu Leonarda da Vinci i umiłowaniem tematu Leonarda, postanowiłam omówić poszczególne zasady troszkę dokładniej. Zacznę od:

Curosita czyli nienasycona ciekawość życia i nieugaszone pragnienie ciągłej nauki.

Prawdą jest, że małe dzieci są niezwykle ciekawe świata i bardzo szybko się uczą… Nie prawdą jest, że proces ten musi zanikać podczas dorastania. To od nas zależy czy będziemy pragnęli się nieustanie rozwijać czy uznamy, że nie jest nam to potrzebne. Nie musimy mieć niezwykłych pasji, możemy z niezwykła pasją odkrywać codzienność. Może zauważymy, że najwięcej „magii” jest w „prozie życia”. Aby to dostrzec starajmy się jak najczęściej wyłączać automatyzm i żyć świadomie. Jest to często trudne, dlatego warto poprosić kogoś aby nam o tym przypominał, można rozwiesić w domu karteczki z przypomnieniem „żyj teraz”, takie karteczki można także zabrać wszędzie ze sobą. Gwarantuje codzienne nowe odkrycie.

Można również rozwijać swoją curiosita dzięki ćwiczeniom:

P    Prowadź pamiętnik lub notatnik: zapisuj w nim swoje spostrzeżenia, sny, ciekawe informacje, pomysły, anegdoty, cytaty, złote myśli, plany, cele, przemyślenia, marzenia… słowem: wszystko – stanie się to inspiracją. Noś swój notatnik zawsze przy sobie. Uzupełniaj go w naklejki, fiszki, wycinki i wszystko co znajdziesz ciekawego.

2. Zrób listę 100 ważnych pytań. Mogą to być dowolne pytania. Zrób całą listę za jednym podejściem. Pisz spontanicznie, wyłącz wewnętrznego cenzora. Gdy skończysz, przejrzyj listę, zobacz jaki są najważniejsze wątki i przemyśl je.

3. Zrób listę najważniejszych 10 pytań. Wybierz z poprzedniej listy 10 najważniejszych pytań i uporządkuj je według istotności. Możesz je mieć przy sobie i często do nich wracać, jednak nie próbuj od razu znajdować na nie odpowiedzi.

4. Obserwacja tematyczna. Wybierz jakiś temat i obserwuj to co jest z nim związane. Spostrzeżenia spisz w pamiętniku. Staraj się nie spisywać teorii, spekulacji i opinii a jedynie czyste obserwacje.

Post inspirowany jest książką Myśleć jak Leonardo Da Vinci, w niej znajdziesz dużo więcej informacji związanej z tematem.

P.S. Wczoraj przeżyłam niezwykłe doświadczenie, doskonałą lekcję curiosita, dimostrazione, sfumato i connesione Zobaczyłam w praktyce jak funkcjonuje NLP i podejście prowokatywne… i to w kontekście terapeutycznym. To było niesamowite – drastyczne, ale co najważniejsze skuteczne… Cóż, było to dla mnie trudne doświadczenie – stanęłam twarzą w twarz z własną bezradnością i nieskutecznością. Muszę się przyznać do błędów, zacząć od punktu wyjścia i uczyć prawie wszystkiego się od nowa… jestem gotowa…

P.S. Poznaj kobiecą stronę rozwoju. Wejdź na drogadosukcesu.pl

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s