droga do sukcesu

Żyjesz tak, jak inwestujesz w siebie… „Jeżeli nie masz czasu na osiąganie własnych celów – pracujesz nad osiągnięciem celów innych ludzi…”

krok 3 poznać siebie – jak to rozumieć? Czerwiec 3, 2008

Filed under: droga do sukcesu krok po kroku — elemiah @ 9:45 am
Tags: ,

Możesz zapytać: „No co to za pytanie? Przecież znamy się doskonale. Żyjemy ze sobą od początku, a poznajemy siebie od momentu gdy zaczęliśmy pojmować świat”

Zgodzę się, choć nie całkowicie. Dodam nawet, że wiemy jeszcze, że mamy temperament, osobowość, „zdolności poznawcze” czyli inteligencję, pamięć, spostrzegawczości i wiele innych… a wszystko to na funkcjonuje czasem lepiej, czasem gorzej i u każdego inaczej. Znamy nasze cechy charakteru, wady, zalety. Wiemy jak wyglądamy, co lubimy, czego nie… ale czy na pewno znamy siebie tak dobrze jak nam się wydaje?

Nie będę pisała już o temperamencie, osobowości i zdolnościach poznawczych. O tym zostało napisane setki książek, jest wielu wielkich ekspertów, których może w odpowiednim czasie przytoczę, powstało też setki bardziej bądź mniej udanych testów, które w ciągu kilku minut mogą powiedzieć nam „jacy jesteśmy” – często bardzo trafnie. Jeśli masz możliwość i okazję współpracy z psychologiem – polecam. Jednak nie wszyscy mają dostęp do testów i nie zawsze testy „prawdę powiedzą”. Nie radziłabym też opierać wiedzy o sobie na „psychozabawach” dostępnych w gazetach.

Jest jednak jeszcze jedna prawda, ładnie ujęta przez Wisławę Szymborską, brzmi ona:  „Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono”. Niezaprzeczalne jest, że nic nie weryfikuje naszej wiedzy o nas samych tak jak życie i sytuacje z którymi się zmagamy. Dlatego zachęcam – obserwuj siebie. Przypominaj sobie różne wydarzenia z Twojego życia, jak się wtedy zachowałeś? Jak powinieneś się zachować? Z czego jesteś dumny? Co chciałbyś zmienić? Zapraszam Cię do podróży po twojej autobiografii – nie mam złudzeń, że wspomnienia nie będą autentyczne. Nasza pamięć bardziej przypomina opowiadaną historię niż „nagraną taśmę video” jak to kiedyś lubiano porównywać… ale nawet z tych „przekłamań” zrób pożytek, bo to w jaki sposób odbierasz świat jest bardzo istotne i stanowi niezwykle cenną informację. Odpowiedz: Pamiętasz więcej wydarzeń dobrych czy złych? Jakie odczucia towarzyszą przypominaniu? Nie zapomnij zabrać „w podróż” notatnika, zapisuj jak najwięcej, wracaj do notatek i ucz się na własnej historii.

Do samopoznania można podejść także inaczej. Narysuj na kartce „okienko z czterema szybkami” Każda „szybka” niech reprezentuje jedną kategorię.

1. Wiem ja, wiedzą inni – cechy najbardziej charakterystyczne dla Ciebie. Powiedzą o nich zarówno Twoi znajomi jak i ty sam. Wypisz je. Uzupełniaj na bieżąco spostrzeżenia. Zobacz jakie zalety i talenty powinieneś rozwijać, a co należy zmienić. Uzupełniaj i koryguj wszystkie kategorie, samopoznanie to długi proces.

2. Wiem ja, nie wiedzą inni – Twoje sekrety – hmm… jak spiszesz dobrze pilnuj, bo inaczej przestaną być sekretami. Często znajdują się tu mroczne zakamarki nas samych… Zrób „rachunek sumienia” i postaraj się zmienić na lepsze to co da się zmienić. Może podzielenie się z kimś tajemnicą przyniesie ulgę, może pozbycie się wstydliwego nawyku zmieni Twoje życie na lepsze?

3. Nie wiem ja, wiedzą inni – Jak to? To kategoria z którą konfrontacja czasem przynosi wiele bólu. Często nie widzimy tego, czego widzieć nie chcemy i często jest to „belka we własnym oku”. Jak poznać cechy mieszczące się w tej kategorii? Można na kilka sposobów. Pośrednio – zaobserwuj co przeszkadza Ci u innych – często są to Twoje własne nielubiane cechy – przeanalizuj czy właśnie ich nie posiadasz, jeśli tak, jak możesz je zmienić? Bezpośrednio – spytaj znajomych – może powiedzą Ci o jakimś tiku, może gdy się stresujesz bawisz się włosami, albo dziwnie chrząkasz? To mogą być rzeczy zarówno banalne jak i bardzo istotne. Możesz też zwiększyć samoobserwację. Zwróć większą uwagę na to jak się zachowujesz, jakim tonem głosu mówisz? co robisz z rękami gdy z kimś rozmawiasz? na co patrzysz? o czym myślisz? itp…

4. Nie wiem ja, nie wiedzą inni – to właśnie do tej kategorii najbardziej pasuje ujęte przez Szymborską „tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono”, tu może być ukryty potencjał, czekający na odpowiedni „wyzwalacz” – zastanów się nad tym, może warto poszukać klucza, a jak go znajdziesz już nic Cię nie powstrzyma przed sukcesem. Tu też może być i ciemna strona Ciebie… nie martw się, może nigdy nie będziesz musiał jej poznać – nie będzie do tego odpowiednio ekstremalnej okazji, czego z całego serca Ci życzę…

Na koniec podkreślę jeszcze raz: Warto poznać siebie, dzięki temu rozwiniesz swoje mocne strony i talenty, uwolnisz swój potencjał. Nawet poznanie ograniczeń jest niezwykle istotne i przynosi wymierne korzyści – pozwoli uniknąć błędów i rozczarowań, nie „porwiesz się z motyką na słońce”, będziesz wiedział nad czym musisz pracować – większość rzeczy da się zmienić, a jeśli nie – pracuj nad ich akceptacja – nikt nie jest doskonały i dobrze. Zapamiętaj i stosuj znaną modlitwę Friedricha Oetingera

„Boże! Obdarz mnie siłą, abym mógł zmienić to, co zmienić mogę. Obdarz mnie pogodą ducha, abym uniósł, to czego unieść nie mogę i mądrością bym potrafił odróżnić jedno od drugiego.”

Te mądre słowa powinien znać każdy i nie jest ważne czy jesteś wierzący czy nie i jak pojmujesz Boga.

Jeśli ktoś wykonał „krok 2″ może porównać siebie z rodziną. Jesteście podobni? Czym się różnicie? Jakie cechy są tylko Twoje? Jakie wartości i przekazy rodzinne Tobie pomogły? Jakie zaszkodziły? Co należy wzmacniać i przekazywać kolejnym pokoleniom? Co należy przerwać? Przerwij to, uwolnij od tego tych co dopiero się uczą. Wprowadź coś dobrego od siebie i przekazuj dalej. Dzięki Tobie zarówno rodzina jako całość jak i poszczególni jej członkowie moga się rozwijać.  To wielka i bardzo ważna misja.

Jeszcze jedno. Dużo pisz… Zapisane informacje nie :”umykają” – można do nich wracać, staną się drogowskazami, punktami odniesienia, uchronią Cię od wielu błędów i będziesz mógł porównywać jak wyglądało Twoje życie na różnych etapach. Niemal namacalnie odczujesz zmiany, ujrzysz postępy i zobaczysz jak się rozwijasz, jak wspaniale wzrastasz z dnia na dzień. Nie żałuj na to czasu. Już wkrótce przekonasz się, że praca nad sobą to najlepsza forma spędzania czasu i uwierz przyniesie ogromne zyski. Podziel się tym z innymi, pisz komentarze.

P.S. Poznaj kobiecą stronę rozwoju. Wejdź na drogadosukcesu.pl

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s