droga do sukcesu

Żyjesz tak, jak inwestujesz w siebie… „Jeżeli nie masz czasu na osiąganie własnych celów – pracujesz nad osiągnięciem celów innych ludzi…”

Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec Czerwiec 2, 2008

Filed under: inspiracja,motywacja,wzbogać się — elemiah @ 8:52 pm

Czytam teraz książkę „Bogaty Ojciec, biedny Ojciec”. Jest to książka, którą będę na pewno czytała wielokrotnie i przerabiała dokładnie, aby wszystko dobrze zrozumieć i zapamiętać. Wiem już też, że jak najszybciej przeczytam i przerobię pozostałe książki. Muszę zrewolucjonizować prawie cały swój system postrzegania pieniędzy. Jest to konieczność inaczej będę miała kłopoty… Najgorsze jest to, że moje myślenie na temat pieniędzy jest podobne do 90% ludzi, których znam… Myślę, że ta książka zaskoczy także i Ciebie…

Polecam wszystkim tę książkę. Dla mnie to już lektura obowiązkowa. Przeczytaj jak najszybciej.

Historia bogatego ojca

Miałem dwóch ojców: bogatego i biednego

Jeden był wykształcony i inteligentny, posiadał doktorat, a czteroletnie studia ukończył w czasie krótszym niż dwa lata. Następnie kontynuował studia na Stanford University, University of Chicago i Northwestern University – mając za każdym razem stypendium naukowe.

Drugi ojciec nigdy nie ukończył ósmej klasy.

Obaj odnieśli sukces w trakcie swojej kariery, ciężko pracując przez całe życie. Obaj mieli świetne dochody.

Jednak jeden z nich przez całe życie miał problemy finansowe, zaś drugi stał się jednym z najbogatszych ludzi na Hawajach.

Jeden z nich zmarł pozostawiając miliony dolarów swojej rodzinie, organizacjom charytatywnym i kościołowi. Drugi pozostawił w spuściźnie niezapłacone rachunki.

Obaj mężczyźni byli silni, wpływowi i posiadali charyzmę. Obydwaj służyli mi radą, ale nie doradzali tego samego.

Przeciwne punkty widzenia

To, że miałem za doradców dwóch ojców, pozwoliło mi rozważyć dwa przeciwne punkty widzenia: człowieka bogatego i biednego, chociaż w owym czasie bogaty ojciec nie był jeszcze bogaty, a biedny nie był jeszcze biedny.

Obaj dopiero rozpoczynali swoje kariery, borykając się z problemami finansowymi i rodzinnymi, ale już wtedy ich poglądy na temat pieniędzy znacząco się różniły.

Jeden z ojców mawiał: Miłość do pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła. Drugi: Brak pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła. Kochałem obu tych tak różniących się ojców i wiele myślałem o ich sprzecznych koncepcjach. Wiedziałem jednak, że muszę wybrać własną drogę.

Przemyślałem rady każdego ojca i dzięki temu zyskałem bezcenną wiedzę o potędze myśli i jej wpływie na ludzkie życie. Na przykład mój biedny ojciec zwykł mawiać: Nie stać mnie na to. Bogaty ojciec zabraniał mi używać tych słów. Nalegał, żebym raczej zastanowił się Jak mogę to zdobyć? Pierwsze jest stwierdzeniem, a drugie pytaniem. Jedno zwalnia cię z myślenia, a drugie mobilizuje do wysiłku. Bogaty ojciec tłumaczył, że odruchowe wypowiadanie słów „Nie stać mnie na to” – usypia umysł. Zadając zaś pytanie: Jak mogę to zdobyć? – Zaprzęgamy nasz umysł do pracy.

Ćwicz swój umysł

Bogaty ojciec nie miał na myśli tego, żebym kupował wszystko, na co mam ochotę. Chodziło mu o ćwiczenie umysłu najwydajniejszego komputera na świecie. Cały czas powtarzał: Mój umysł staje się potężniejszy każdego dnia, ponieważ ćwiczę go. Im jest silniejszy, tym więcej zarabiam. Uważał, że mechaniczne wypowiadanie słów: Nie stać mnie na to – jest oznaką umysłowego lenistwa.

Chociaż obaj ojcowie ciężko pracowali zauważyłem, że biedny ojciec wyłączał swój umysł, gdy poruszany był temat pieniędzy. Bogaty ojciec natomiast miał zwyczaj ciągle ćwiczyć swój umysł. W efekcie kondycja finansowa jednego ojca z czasem polepszała się, a drugiego pogarszała.

Myśli kształtują nasze życie

To, że miałem dwóch ojców pozwoliło mi zaobserwować, jaki wpływ miały myśli każdego z nich na życie, jakie wiedli. Zauważyłem, że ludzie rzeczywiście kształtują życie poprzez swoje myśli.

Być może potęga myśli nigdy nie zostanie zmierzona ani doceniona, ale dla mnie, jako młodego chłopca, stało się oczywiste, że bycie wiadomym swoich myśli oraz sposób ich wyrażania to olbrzymia wartość.

Zauważyłem, że mój biedny ojciec nie był biedny z tego powodu, że mało zarabiał gdyż zarabiał dużo lecz z powodu swoich myśli i czynów. Dla mnie, jako młodego chłopca mającego dwóch ojców, było jasne, że muszę być bardzo ostrożny wybierając swoje myśli i decydując kogo powinienem słuchać – bogatego czy biednego ojca.

W wieku dziewięciu lat zdecydowałem się słuchać bogatego ojca i uczyć się od niego o pieniądzach. Robiąc tak, podjąłem tym samym decyzję, że nie będę słuchać biednego ojca -mojego prawdziwego ojca – mimo że to właśnie on zdobył wszystkie stopnie naukowe.

Różnice pomiędzy ojcami

Jeden z ojców jest multimilionerem. Drugi był ubogim człowiekiem. Dlaczego? To bardzo proste, gdyż wynika to z ich stosunku do pieniędzy i życia. Spójrz na różnice i sprawdź, do którego modelu pasujesz.

Biedny Ojciec. Mój dom to aktywa Bogaty Ojciec. Mój dom to pasywa

Bogaty ojciec powiedział: Aktywa wkładają pieniądze do twojej kieszeni, a pasywa je stamtąd wyciągają”. Ludzie zbyt często nazywają swoje pasywa aktywami. Poznanie różnicy pomiędzy aktywami a pasywami jest bardzo istotne.

Biedny Ojciec. Nie stać mnie na to Bogaty Ojciec. Jak mogę to zdobyć?

Zdanie: Nie stać mnie na to powoduje, że przestajesz o tym myśleć. Gdy zadajesz właściwe pytanie, umysł otwiera się i poszukuje odpowiedzi.

Biedny Ojciec: Przyczyną, dla której nie jestem bogaty, jesteście wy, dzieci. Bogaty Ojciec: Przyczyną, dla której muszę być bogaty, jesteście wy, dzieci.

Biedny Ojciec: Pieniądze mnie nie interesują. Bogaty Ojciec: Pieniądze to potęga.

Biedny Ojciec: W sprawach dotyczących pieniędzy bądź ostrożny, nie ryzykuj. Bogaty Ojciec: Naucz się jak zarządzać ryzykiem.

Biedny Ojciec – Sobie płać na końcu. Bogaty Ojciec – Sobie płacę na początku.

Bogaty ojciec: zawsze odkładał pewien procent od każdego otrzymanego dochodu. Lokował te pieniądze na rachunku inwestycyjnym i finansował nimi zakup aktywów. Biedny ojciec: wydawał od razu wszystkie pieniądze i nie miał już nic na inwestycje.

Biedny Ojciec. Uważał, że firma, dla której pracował lub państwo powinny zaspokajać jego potrzeby finansowe. Bogaty Ojciec. W sprawach pieniędzy polegał na sobie i był odpowiedzialny za swoje finanse.

Biedny Ojciec – Był skoncentrowany wyłącznie na wiedzy akademickiej. Bogaty Ojciec – Skupiał się zarówno na praktycznych umiejętnościach finansowych, jak i na wiedzy akademickiej.

Biedny Ojciec: Operował wyłącznie słownictwem akademickim. Biedny Ojciec: Nauczył się pojęć z dziedziny finansów Własne słowa to najwartościowsze narzędzia.

Biedny Ojciec: Pracował dla pieniędzy. Bogaty Ojciec: Pieniądze pracowały dla niego.

Biedny Ojciec – Myślał, że zarobienie większych pieniędzy rozwiąże jego problemy finansowe.

Bogaty Ojciec – Wiedział, że edukacja finansowa jest lekarstwem na problemy finansowe. Nieistotne, ile pieniędzy zarabiasz – ważne jest, ile z tych pieniędzy zatrzymujesz i na jak długo.

P.S. Poznaj kobiecą stronę rozwoju. Wejdź na drogadosukcesu.pl

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s